Gulpladebiler og afgifter

Nu har lovgiver udarbejdet en masse bestemmelser om kørsel med firmabiler og afgiftsregulering af brugen af disse. Der er indført en mærkeordning som skal forhindre at firmabiler bliver brugt til privat kørsel. Men holder det vand?

Når det handler om kørsel med gulpladebiler kan man ihvertfald fastslå følgende: Hvis en gulpladebil bliver korttidsudlejet, skal der ikke registreres noget hos hverken politi eller Central Registret for Motorkøretøjer (CMR). Al udlejning under 6 måneder er korttidsudlejning. Vurderingen om hvorvidt der foreligger privat anvendelse efter både moms- og vægtafgiftsloven, sker i forhold til udlejningsvirksomheden. Når udlejningsvirksomheden anvender køretøjet i erhvervsmæssig sammenhæng, altså udlejning, er der fuld fradragsret hos udlejningsfirmaet for den aktuelle moms og der skal ikke betales tillægsafgift efter vægtafgiftslovens § 2. Dette gælder uanset, at det er en privatperson der er lejer af køretøjet og anvender dette i privat sammenhæng.

Hvad betyder dette? Betyder det ikke at der er et en mulighed i loven for privatkørsel alligevel? Hvis f.eks. en virksomhed eller en person, opretter et selskab som udlejer et eller flere køretøjer i 6 måneder minus en dag af gangen, så kan lejer anvende køretøjet privat. Hvor svært ka det være?

Om forfatteren

Forfatteren udgiver to hjemmesider: http://online-bilsalg.dk og http://internet-salg.dk